fbpx

אריחי קרמיקה

מהי קרמיקה? אילו סוגים יש? מה היתרונות בשימוש באריחים מקרמיקה? למידע נוסף וטיפים לבחירת אריח הקרמיקה המושלם לעיצוב הבית…
13/09/2021

הקרמיקה הפכה בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מעולם עיצוב הבית. היום כמעט בכל המטבחים, השירותים וחדרי הרחצה ניתן להבחין באריחי קרמיקה מסוגים שונים, המעטרים את הרצפה או את קירות החדר. המאפיינים הייחודים של החומר העמיד, לצד סגנונות העיצוב המגוונים שניתן ליצור ממנו, הם אלו שהופכים אותו לחומר הריצוף והחיפוי הפופולרי ביותר בישראל.

מהי קרמיקה?

לקרמיקה היסטוריה ארוכת שנים. תיעוד לשימוש בה נמצא עוד בתרבויות קדומות, אשר ניצלו את היות החומר עמיד בפני נוזלים והשתמשו בו להכנת כלי אגירה. בהתאם לכך, משמעות השם קרמיקה, אשר מגיע מהשפה היוונית, היא כלי חרס או כדרות. בהמשך, השימוש בחומר התרחב גם לטובת ריצוף מבנים. למרות שהקרמיקה הייתה בשימוש לאורך שנים רבות לצרכים שונים, שיטות הייצור המודרנית הן אלו שהפכו את אריחיה לזמינים עבור בתים רבים ברחבי העולם כולו.

אריח קרמיקה מחוספס לריצוף
אריח קרמיקה מחוספס לריצוף

כיצד מייצרים אריחי קרמיקה?

על מנת ליצור אריחי קרמיקה נעשה שימוש בבסיס חרס, אשר נדחס בלחץ גבוה ומצופה בחומרי זיגוג וצבע. קיימות שיטות שונות לייצור אריחים, אשר משפיעות על תכונותיהם. דוגמא להבדל מרכזי בין השיטות הוא אופן השריפה של האריח, אשר נעשה לעיתים בשרפה כפולה או על ידי שריפה אחידה של הבסיס וציפויו. עמידות האריחים מושפעת מגורמים שונים המעורבים בייצורם, בהם החומרים מהם האריחים מורכבים וההבדלים במידת ואיכות הזיגוג והליטוש.

מה היתרונות של שימוש באריחי קרמיקה?

לבחירה בקרמיקה יתרונות רבים, אשר מסבירים את הפופולריות הרבה של השימוש בחומר זה. אריחי קרמיקה נחשבים לעמידים בפני מים וחומצה, מחזיקים מעמד למשך זמן ארוך וקלים לניקוי. יתרה מכך, ניתן לתקן בקלות אריחים בהם נוצרו חורים או סדקים על ידי שימוש בחומרי איטום. יתרון נוסף באריחי הקרמיקה גלום ביכולת לעצבם במגוון סגנונות, דבר המאפשר להשתמש בהם כתחליף לחומרים אחרים. כך לדוגמא, ניתן להשתמש באריחי קרמיקה דמויי עץ, דמויי טרה קוטה ודמויי בטון. לחלופין, ניתן לצבוע את האריחים בהתאם להעדפותיכם וכן לבחור הדפס או ציור אשר יעטר אותם. בכך, תוכלו להביע בדרך מקורית את סגנונכם האישי בעיצוב הבית.

אריח קרמיקה עם הדפס
אריח קרמיקה עם הדפס

אילו סוגי אריחי קרמיקה משמשים לעיצוב הבית?

המגוון הרחב הקיים היום בשוק מציב בפניכם שפע של אפשרויות לבחירת אריחי קרמיקה לבית. תוכלו להחליט אם לבחור באריחים גדולים ליצירת מראה נקי, או דווקא באריחים קטנים וצבעוניים ליצירת מראה דמוי פסיפס. בנוסף, ניתן להתאם את גוון ומרקם האריח לאווירה אותה תרצו לשוות לחדר. למשל, ניתן לבחור בקרמיקה במרקמים מבריקים לאווירה יוקרתית, באריחים בסגנון עתיק ליצירת מראה אלגנטי, קרמיקה צבעונית להוספת חיות ועניין לחלל או שאולי כדאי לבחור באריח מצויר.

איך אדע שבחרתי באריחים המתאימים?

אם ברצונכם להיות בטוחים באיכותם של אריחי הקרמיקה לפני הרכישה, תוכלו לבצע בדיקה פשוטה. באפשרותכם לבקש מהנציג בחנות לצייר על האריח עם טוש. במידה והטוש נמחק במהירות ובקלות, ניתן להסיק כי האריח מאופיין בזיגוג איכותי אשר מקנה לו ספיגות נמוכה למים ועמידות גבוהה בפני כתמים. בנוסף, כדאי לוודא כי מאפייני האריח תואמים לייעוד שלו. כך למשל, אם הנכם מחפשים ריצוף לחדר הרחצה, כדאי להעדיף אריחים בגימור מט מחוספס אשר יקטינו את הסיכוי להחלקה. לבסוף, כדאי להתחשב גם בנושא העמידות. לדוגמא, אם ברצונכם לרצף חללים מרכזיים בבית, בהם יש תנועה רבה, חשוב להשתמש באריחים עמידים, אשר לא ישחקו בקלות וימשיכו לשרת אתכם לאורך זמן רב.

אריחי קרמיקה לבית
אריחי קרמיקה לבית

טיפ לבחירה נכונה של אריחי קרמיקה

בבתים עם ילדים או בעלי חיים לא מומלץ לרצף בקרמיקה לבנה. כל לכלוך יבלוט מיד על הרקע הלבן של הרצפה. פרקט טבעי גם הוא אינו מומלץ כיוון שהחומר רגיש למכות ושריטות כמו צעצועים שנופלים או מכות מקפיצות בעלי החיים. אריחי חיפוי חזקים פחות מאריחי קרמיקה.

מאמרים נוספים
סטודיו קרמיקה בהודעה חשובה
דילוג לתוכן