fbpx

ריצוף מבריק או מט – מה כדאי?

הבחירה בין ריצוף בגימור מבריק או מט היא אחת הסוגיות החשובות בבחירת ריצוף לבית
28/01/2022

הבחירה בין ריצוף בגימור מבריק או מט היא אחת הסוגיות החשובות בבחירת ריצוף לבית, כאשר בחירה נכונה, כמו בכל אלמנט עיצובי, היא בחירה המשלבת פרקטיות ונוחות שימוש יחד עם אסתטיקה. מעבר ליופי ולאסתטיות של הריצוף, עליו להיות ריצוף עמיד וחזק עם תחזוקה פשוטה יחסית.

כשמתלבטים איזה ריצוף מומלץ לבית, התשובה תלויה בהרבה גורמים.

ריצוף מסוג שיש, העשוי מאבן גיר, הנו ספינת הדגל של ריצופים בגימור מבריק. באמצעות ריצוף שיש ניתן ליצור משטח רצפה איכותי במראה נקי מבריק ויוקרתי בגוונים שונים, המשתלב באופן טבעי ובזרימה עיצובית עם כל חללי הבית. למרות המראה העדין שלו, זהו ריצוף חזק עם יתרון בולט בתחזוקה הקלה והפשוטה שלו, הכוללת שימוש בחומרי ניקיון טבעיים בלבד. כמו כן, נדרשת מדי פעם בפעם פעולת הברקה על ידי פוליש מסוג פוליש-קריסטל באמצעות מכונה מיוחדת המחדירה חומרים משמרים לאבן אשר גם מעצימים את המראה המבריק שלה. לטובת הברקת השיש יש להיעזר באנשי מקצוע, כמו גם לליטוש אריחי השיש, במידה והם נפגמים.

רמות גימור של ריצוף גרניט פורצלן מבריק ומט

אופציה אחרת וזולה יותר היא אריח גרניט פורצלן הפופולארי, העשוי מחומר קרמי עם צפיפות גבוהה ועמידות גבוהה בפני ספיגת מים. באולמות התצוגה תוכלו למצוא שלושה סוגי גימורים של מט או מבריק. ההבדל בין הגימורים השונים הוא בעיקר מבחינה אסתטית אך גם בחוזק ובמחיר אריח גרניט פורצלן.

ריצוף גרניט פורצלן מט

ריצוף גרניט של אריח פורצלן רגיל בגימור מט ללא שכבת ציפוי מיוחדת.

ריצוף מלבני בגימור מט

ריצוף גרניט עם ציפוי מזוגג

אריח המצופה בשכבת זכוכית שמטרתה לשוות לאריח טקסטורה ייחודית וכן לשמור על החוזק והעמידות של האריח.

גרניט פורצלן לפטו

ריצוף מגרניט פורצלן מבריק או מבריק חלקית (לפטו) – אריח פורצלן לפטו, הינו אריח לריצוף שעובר ליטוש נוסף בתהליך הייצור, עד ליצירת שכבה מבריקה בחלקו העליון.

בדומה לאריחים גם טקסטורה מלוטשת, כאן הברק לא אחיד, מה שמהווה פתרון מושלם לטשוש לכלוך על גבי הרצפה.

אריח פורצלן לפטו חצי מבריק

ריצוף גרניט פורצלן מבריק – יתרונות וחסרונות

לריצוף גרניט פורצלן בגימור מבריק יש מס' יתרונות וחסרונות משמעותיים ביחס לריצוף מט.

עלות

הריצוף המלוטש של אריחי גרניט פורצלן שהוא למעשה ריצוף בגימור מבריק, בולט במראה המיוחד שלו, אך החיסרון של גרניט פורצלן מבריק הוא העלות. העלות של האריח גבוהה יחסית לאריח פורצלן מט (בעיקר בגלל תהליך הליטוש עצמו).

ניקוי

איזה ריצוף קל יותר לנקות? חד משמעית את הריצוף המבריק! בכל הנוגע ללכלוך, לאריח גרניט פורצלן מבריק יתרון משמעותי מול אריח פורצלן בגימור מט. להבדיל מגימור מט, בגרניט פורצלן מבריק, אין צורך בתחזוקה וניקיון יסודי כמו בגימור מט. זאת מאחר וכדי לשמור על ריצוף גרניט פורצלן מט או ציפוי מזוגג לאורך זמן, יש להקפיד לנקותו באופן שוטף ובמידה ומתגלים כתמים יש להסירם באמצעות מים וחומר עדין המיועד לניקוי מרצפות גרניט פורצלן. בנוסף,  פעם בשנה מומלץ למרוח ריצוף מט בסילר – חומר מיוחד המסייע בהפחתת מידת הספיגה של המשטח. התהליך עצמו של הניקיון בגרניט מט ארוך, די מסורבל ויקר יותר.

עם זאת, קחו בחשבון שתצטרכו לנקות את האריח המבריק בתדירות גבוהה יותר, שכן רואים עליו כל טיפת מים שנמרחת וכן, גם שערות ואבק. צד השני, הריצוף המט אולי לא מראה את הלכלוכים, אך הם נוטים להידבק אליו באופן חזק יותר ולכן, קשה יחסית לנקות אותו.

בבית עם ילדים קטנים, מומלץ לקחת ריצוף עם שילוב של גוונים, גידים או טקסטורות, בכדי שיהיה כמה שפחות חלק, כך שהלכלוך ייבלע בו.

עמידות

החיסרון העיקרי של ריצוף גרניט פורצלן מבריק, ביחס לריצוף בגימור מט, הוא שריצוף גרניט פורצלן מט שאינו מלוטש, (גרניט פורצלן מט או ציפוי מזוגג), נחשב לריצוף עם עמידות גבוהה בפני שחיקה ושריטות עם תחזוקה עצמית פשוטה ולכן מתאים כמעט לכל שימוש, ביחס לאריח פורצלן מבריק שהוא בעל עמידות נמוכה יותר לחדירת נוזלים, בשל תהליך הליטוש הפוגם בצפיפות הנקבוביות על גבי משטח האריח.

יש לבדוק תו תקן של האריח בין אם מדובר באריח פורצלן מבריק או מט. תו התקן ניתן כאשר עמידות האריח לשחיקה נבדקת בטווח של 0 עד 5 (העמיד ביותר). לרוב אריחים בטווח 0 מיועדים לקירות ולא לרצפות הבית. בבתי מגורים בד"כ נעשה שימוש באריח עם סיווג 3 או 4.

בכל הקשור למידת העמידות להחלקה, רמה R9 היא רמת עמידות רגילה ו R13 היא רמת עמידות גבוהה יותר להחלקה. בחדרים רטובים ובריצוף חוץ מומלץ לבחור באריחים ברמה של R10  לפחות.

לפי הנחיות מכון התקנים, יש לבדוק על גבי אריזת הריצוף את הדברים הבאים: המצאות של תו תקן של מכון התקנים הישראלי, שם היצרן, רמת העמידות בשחיקה, באיזה סוג מדובר וכמובן תאריך הייצור.

איזה ריצוף מתאים יותר לבית?

במקרה שכזה, אין באמת יתרון בבחירה של ריצוף גרניט פורצלן מבריק או מט.

למשל, בכל הנוגע לחללים קטנים של הבית, הריצוף המבריק נוטה להגדיל את החלל מכיוון שהוא מחזיר את האור הנשפך אליו מהתקרה ולכן, הוא מתאים יותר לחללים קטנים. מצד שני, יש לקחת בחשבון שגימור מט מעניק לחלל תחושה חמימה וביתית יותר, בייחוד כשמדובר על ריצוף בסגנון עץ למשל, וכד'.

ריצוף מבריק לבית יתאים רק לחללים שאינם רטובים, או כאלה שנוטים להירטב, וזאת עקב נטיית ההחלקה שלו. לעומת זאת, ריצוף מט מתאים לכל הבית ויכול להיות משולב גם בחללים כמו חדר האמבט, השירותים, המטבח וכד'. בכלל ריצוף מט מתאים יותר לאלו המעוניינים בריצוף אחיד לכל הבית.

אילו חומרים מומלצים לריצוף מבריק או מט?

ריצוף שיש – ריצוף שיש הינו ריצוף העשוי אבן גיר ומשמש בעיקר לריצוף מבריק ויוקרתי. מעבר למראה החלק והעדין שלו, מדובר בריצוף עמיד יחסית וחזק הזקוק לתחזוקה קלה וניקיון על ידי חומרים טבעיים, לצד הברקת פוליש מדי פעם. אולם, קחו בחשבון שליטוש או הברקת אריחי השיש דורשים עבודה של איש מקצוע בלבד.

ריצוף גרניט פורצלן – אריחים המשמשים לשני סוגי הגימורים, הן בריצוף גרניט פורצלן מבריק או מט. מדובר בחומר קרמי עם צפיפות גבוהה ועמיד בפני ספיגת מים. גרניט פורצלן זוהי אופציה זולה יותר מריצוף שיש ולכן מהווה פתרון נוח בבתים רבים. בריצוף זה, קיימים 3 סוגים עיקריים של ציפוי: פורצלן מט רגיל ללא שכבת ציפוי, פורצלן עם ציפוי מזוגג המהווה למעשה אריח המצופה בשכבת זכוכית המעניקה לה גם מראה חלק וגם הגנה , וכן פורצלן מבריק או מבריק חלקית (לפטו) המהווה אריח שעובר ליטוש נוסף בתהליך הייצור, המעניק לו שכבה מבריקה בחלק העליון של האריח. באשר לעמידות שלהם, קחו בחשבון שהאריחים הלא מלוטשים הם העמידים יותר.

בין המבריק למט, כמובן שתוכלו תמיד למצוא את דרך האמצע ולבחור באריח עם גימור לפטו שהוא חצי מט וחצי מבריק.

מאמרים נוספים
דילוג לתוכן