fbpx

סוגי אריחים למטבח

עד לא מזמן, ממש לפני כמה שנים, היה נהוג להתייחס למטבח כאל חלל נייטרלי בבית, כזה שהצבעים בו צריכים להיות רכים ולא צעקניים
31/10/2021

עד לא מזמן, ממש לפני כמה שנים, היה נהוג להתייחס למטבח כאל חלל נייטרלי בבית, כזה שהצבעים בו צריכים להיות רכים ולא צעקניים; לבן, אפור, כחול-אבקה ואפילו בז' היו פופולריים מאד בדירות שנבנו ובמטבחים שעברו שיפוץ, ומעטים היו אלה שהעזו לבחור בצבעים חזקים ודומיננטיים בעיצוב המטבח שלהם. בשנים האחרונות, עם חדירתן של מגמות צעירות לעיצוב הפנים (ולעיצוב בכלל), ובצירוף העובדה שהמטבח והסלון הפכו בהדרגה לחלל אחד ללא מחיצה ביניהם, עיצוב המטבחים כיום נהנה מצבעים עזים יותר, מסגנונות חדשים ולא צפויים ומהפגנת יצירתיות מפתיעה. אחד האלמנטים המשמעותיים בהקשר זה המשפיעים מאד על אופי החלל, הוא חיפוי המטבח ע"י אריחי מטבח – המשתלבים הן בקירות שמסביב והן ברצפה, ולפעמים אפילו בפינת האוכל.

אריח משבצות למטבח
אריח משבצות למטבח

התאמת אריחים למטבח ולחלל הבית

לפני שבוחרים אריחים למטבח כדאי לחשוב על מידת ההתאמה שלהם למקום עצמו, בראש ובראשונה בהתחשב בשילובי חומרי הגלם והפונקציות הספציפיות של החדר – הרבה לפני החשיבה על הצבעים, הפרופורציות והטקסטורות. כך, למי שמתעניין בשילוב אריחים למטבח מכל סוג שהוא, מומלץ ללכת באופן פיזי לחנויות ולבתי המכירה כדי לראות ולחוש ממש את המרקמים השונים, ובמיוחד לבחור את חומרי הגלם האידיאליים כך שיהיו מותאמים באופן מושלם למטרתם. דוגמא בולטת לכך היא ההמלצה המוכרת בנוגע לשילוב אריחי קרמיקה למטבח ולחדרי אמבטיה, מאחר והקרמיקה עמידה בפני רטיבות והיא אינה ניזוקה מהלחות הקיימת באוויר. לכן, גם אם אינכם מעדיפים אותה ואתם לא מעוניינים לשלב אותה אצלכם במטבח, כדאי מאד לשקול לשלב לפחות כמה אריחי קרמיקה למטבח, בסביבה הקרובה לכיור, לקומקום החשמלי ולגז. 

אריחי מטבח מעוצבים

באשר לסגנון העיצובי של האריחים, למעשה מהרגע שתבחרו את חומרי הגלם האידיאליים למטבח שלכם תוכלו לעצב אותם בכל דרך שתרצו: ערבסקות קלאסיות, מראה מודרני-נקי או אפילו משטח גדול בעל צבע אחיד, וכמובן עיצובים יוצאי דופן ועכשוויים – בסגנון טפט היפסטרי, עם איורי דמויות של ממש או לחלופין לבחור מראש באפשרות של אריחים למטבח בצורות חיתוך לא שגרתיות. ואם תרצו להתפרע באמת, תוכלו לשלב בין כמה סגנונות עיצוביים שאינם קשורים זה לזה: המגמה השלטת היום בעולם העיצוב העולמי, ולא רק בעיצוב הפנים, היא פוסט מודרניסטית במלוא מובן המילה, וחוקים שהיו נוקשים בעבר, בהם היה אסור לערב צבעים מסוימים יחד, או שקונוטציות  מסוימות לא היו מתאימות לשילוב במטבח למשל – כל אלה חלפו מן העולם, ובזכות טכניקות מתקדמות ורמות גימור גבוהות במיוחד, ניתן למצוא היום אינספור אריחים מצוירים למטבח המאופיינים בקווים מדויקים להפליא, ועל גבי מגוון רב של חומרי גלם. 

אריח מעוצב למטבח
אריח מעוצב למטבח

אריחי בטון או קרמיקה למטבח

כדאי לדעת שמלבד אריחים מצוירים למטבח ניתן להשתמש גם בטכניקות נוספות לעיטור – ובראשן יציקת הבטון המדויקת, במסגרתה מעוצבים האריחים כבר משלבי הייצור הראשונים על ידי כמה גווני שונים של בטון, לפי בחירה אישית. עם זאת, חשוב לציין כי שיטה זו דורשת שבלונת מתכת ייעודית המיוצרת לטובת העיטור הרצוי, כך שהעיצוב בדרך זו לעולם לא יהיה מקורי. רוב חומרי הגלם הפופולריים האחרים לעומת זאת של האריחים, ובמיוחד הקרמיקה, יכולים להיות מעוטרים בקלות רבה יותר – על ידי ציורים ואיורים שנעשים בעבודת יד, ואף כאלה זעירים ועדינים ביותר.

מאמרים נוספים

קטלוגים למייל-השארת פרטים